Tagtelepülések

Gyenesdiás

Gyenesdiás nagyközség közel 4000 lelket számláló település Magyarország nyugati határától (Ausztriától, Szlovéniától és Horvátországtól egyaránt) 100 km-re, a Balaton észak-nyugati partján fekszik, a Keszthelyi-hegység lábánál, Keszthely szomszédságában. Elhelyezkedéséből következik, hogy nemcsak Keszthely, de az egész megye számára a "keleti megyekapu" szerepkörét tölti be. A közel 20 km2 nagyságú területen fekvő település jelenleg Zala megye és egyben a Balaton régió legnagyobb lélekszámú nagyközsége. A családbarát turizmusra építő település erős civil bázisával, folyamatosan növekvő fiatal népességével, prosperáló vállalkozói réteg kialakulásával, valamint környezettudatos, innovatív településfejlesztésével tűnik ki szűkebb és tágabb környezetéből. Gyenesdiás nagyközség nagy hangsúlyt fektet a fenntartható életmód és az azzal kapcsolatos intézkedések képviseletére. A környezetvédelem meghatározó szerepet tölt be a Balaton-parti nagyközség életében. Az önkormányzat környezetvédelmi gondolkodását több szintű stratégialkotás jellemzi. Munkáját 1998 óta Környezetvédelmi Bizottság segíti, mely minden évben program szerinti tervezést (tavasszal) és értékelést (ősszel) végez. Településünk az országban ez elsők között hozta létre Klímavédelmi Stratégiáját. 2009 óta évente nagyarányú környezettudatos beruházást és széleskörű szemléletformáló projektet hajt végre, melyek eredményeként jelentős mértékben csökken lakossági és közüzemi szinten is a környezetterhelés. Nevezetesebb "zöld" eredményeink: - 2008. év végén a Forrásvíz Természetbarát Egyesület tiszteletbeli elnöke környezetvédelmi miniszteri kitüntetést kapott, 2009-ben pedig az egyesület elnyerte az Európa Tanács Táj Díját, mellyel elismerést kapott a helyi önkormányzati és civil együttműködés is - a Biodiverzitás Fővárosa Díj versenyen Gyenesdiás, nagyközségi kategóriában (2000-10 000 lakos) harmadik helyezést ért el a „Természetesen Gyenesdiás” pályázattal. - a helyi óvoda harmadízben is elnyerte a Zöld Óvoda rangot, ezért „Örökös Zöld Óvoda” rangot kapott. - a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének példát adó gyakorlatok pályázatán az önkormányzat „Vizek varázsa a varázslatos vízi világ” témakörben I. helyezést ért el. - Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata 2013-ban a „Falumegújítási” pályázaton országos negyedik helyezést ért el. - az általános iskola harmadszor is elnyerte az Ökoiskola rangot és ezáltal az óvoda mellett, az intézmény is megkapta az „Örökös Ökoiskola” rangot. - a Forrásvíz Természetbarát Egyesület a Zala Megyei Közgyűlés „Zöld Zala” díját nyerte el 2014-ben. - a Diási Játékstrand, a Kék Hullám Zászló minősítés alapítása óta mindig a legmagasabb elismerésben részesült, 2016-ban továbbá a minősítésen túl ― a Balaton-felvidéki Nemzeti Park támogatását élvezve ― a “legzöldebb” strandnak járó különdíjat kapta. A település magáénak vallja Marie von Ebner-Eschenbach gondolatait: Amit ma teszünk, döntés arról, hogy milyen lesz a világ holnap.

URL: http://www.gyenesdias.hu/

Miháld

Miháld község a Dola-patak völgyében helyezkedik el. A terület régóta lakott hely, illírek, kelták, avarok éltek itt. A község első írásos említése 1121-ből való, az almádi monostor alapító oklevelében 1332 és 1337 között: Mihad. A név a Mihály személynévből keletkezett. A község nevét Szent Mihály arkangyalról, a falu védőszentjéről kapta. Trianon előtt Somogy megyéhez tartozott, utána az Inkei báró birtokához. A falunak voltak szlovén lakói a 18. és 19. században, akik a Mura folyó vidékéről telepedtek le, mert evangélikus vallásuk miatt katolikus uraik elüldözték őket. Később több család visszatérhetett a régi hazájába, mások itt maradtak. Ma azonban már nem élnek szlovénok ezen a vidéken. A települést 1950. március 16-i hatállyal csatolták az 1950-es közigazgatási átrendezés során Zala megyéhez. A község idegenforgalmi nevezetessége az Inkey Gáspár által 1760-ban építtetett barokk jellegű templom, melyet 1835-ben emeletes kereszthajóval bővítettek. Az építtető címere a templom bejárati ajtaja fölött ma is látható. A műemlék jellegű épület területe 700 m². Homlokzati toronnyal, két oldalán fülkében Szent Flórián és Szent Vendel későbbi szobra. Szentélye félköríves, főoltára későbbi, felette nagy barokk feszület. Freskói 20. századiak. A község lakosságának adományaiból a templom előtti téren épült meg az I. és II. világháborús emlékmű, amelyen a település hősi halottainak neve olvasható. A községet szelídgesztenyefákkal ékesített szőlőhegy veszi körül. A gyönyörű környezetben elhelyezkedő szabadidőközpont és horgásztó kellemes kikapcsolódást és pihenési lehetőséget nyújt. Nevezetessége a községnek még a Virtus Fesztivál, amely évente kerül megrendezésre. A júliusi látványos programot a Miháld Kultúrájáért Egyesület szervezi, közreműködik a Baranta Tradicionális Magyar Harcművészek Szövetsége. A fesztivál mellett érdemes ellátogatni pünkösdkor a Falunapra és a szeptemberi búcsúba. A község központjában található a művelődési ház több mint tízezer kötetes könyvtárral. Az épület mögött található a sportpálya, két kézilabda- és egy röplabdapálya.

URL: http://https://www.mihald.hu

Vonyarcvashegy

Vonyarcvashegy kedvelt üdülőfalu a Balaton északi partján, a Keszthelyi-hegység déli lankáin. A közel 2400 lakosú település utcái a keszthelyi Balaton öböl partjától egészen a Keszthelyi-hegység tetejéig kúsznak, ahol pazar panoráma várja a látogatókat. Általános információ Ország: Magyarország Régió: Nyugat-Dunántúl Megye: Zala Irányítószám: 8314 Körzetszám: (+36) 83 A fiatalok körében rendkívül népszerű vonyarcvashegyi Lidó Strand szörfiskolával, vizisípályával és viziszinpaddal nyújt egyedi élményt a balatoni strandok közül. Számos rendezvénye és szolgáltatása igazi élményt nyújt a család minden tagjának. Az elmúlt 15 év folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően a fürdőzők igazi zarándokhelyévé vált a 7 hektárnyi zöld felülettel és kiépített partszakasszal rendelkező vonyarcvashegyi Lidó Strand.

URL: http://https://vonyarcvashegy.hu

Zalaszántó

Zalaszántó a Keszthelyi-fennsík közepén, a Tátika-csoportban, a Keszthely–Sümeg út mellett fekszik. A településről további utak futnak Rezi, Várvölgy és Vindornyalakon át Vindornyaszőlős felé. A község Keszthelyről és Sümegről kiválóan megközelíthető autóbusszal, de Sopronnal, Győrrel, Kaposvárral és Péccsel is közvetlen összeköttetésben áll.

URL: http://zalaszanto.hu/