A Mura-partok biológiai sokféleségének megőrzése

Jógyakorlat rövid neve/akronímja
NWRM-CS-SI 01
• A megvalósítás időtartama:
2011/10
• A projekt teljes költségvetése, finanszírozása (EUR, HUF):
1 975 519 €; 789 098 346 Ft
Jógyakorlat helyszíne
Szlovénia
Vármegye (megye) neve
Mura
Település neve
Bakovci, Dokležovje, Ižakovci, Melinci, Bunčani, Veržej, Krapje Mota
A projektterület domborzati jellemzője
Jógyakorlat helyszínének elsődleges jellege
Az éghajlatváltozásra adott válaszlépés jellege
A projektterület rövid jellemzése

A projekt a Mura folyó főcsatornájának és mellékágaival való összekapcsolására irányult Szlovéniában. A terület magas biodiverzitási értékkel bír, és 2004-ben jelentős részét Natura 2000 területté nyilvánították. Az intenzív vízhasználat, a folyó menti beavatkozások és a földhasználat változásai (például osztrák vízerőművek, árvízvédelmi létesítmények, mezőgazdasági területek kezelése) jelentős hatással voltak a folyó térségére.

Beavatkozással elérni kívánt cél, várt hatás

A projekt célja az ökológiai állapotromlás megállítása és a meglévő biodiverzitás támogatása volt. Törekedtek a megfelelő vízgazdálkodásra, az ártéri erdők és mellékágak fenntartható kezelésére, valamint az élőhelyek ökológiai feltételeinek javítására. A cél az volt, hogy több, az Élőhelyvédelmi Irányelv által védett élőhely és faj (például halak, kétéltűek, rovarok) életkörülményei javuljanak.

Alkalmazott eszközök, megvalósított tevékenységek/beavatkozások leírása, eredményesség összefoglalása

A projekt során a Mura mellékágainak vízellátását biztosították, a csatornát helyenként kiszélesítették, és fenntartható módon kezelték az ártéri erdőket. Emellett célzott beavatkozásokkal igyekeztek megőrizni és javítani a folyó ökoszisztémájának egyensúlyát, például a vízfolyások természetes dinamikájának visszaállításával és a hidrológiai változások mérséklésével.

Szlovénia